Metal Braketler

Metal diş teli taktırmak için ilk önce ortodonti uzmanı tarafından dişlerinizin muayenesinin yapılması gerekir. Yapılan muayene sonrasında ortodontik tedavi ihtiyaçlarınıza göre size en uygun tedavi şekli ve malzemesi ortodonti uzmanı tarafından belirlenecektir.

Geleneksel metal braketler son yıllardaki gelişen teknoloji ile birlikte daha küçük daha estetik ve daha hafif olmuştur. Bu braketler yüksek kaliteli paslanmaz çelikten üretilmektedir. Braketler dişlere kompozit dediğimiz özel malzemeyle yapıştırılmaktadır. Dişere yapıştırılan her braketin içinden ark teli dediğimiz ince tel geçmektedir. Dişler ark telinin uyguladığı kuvvetle yavaş yavaş hareket etmektedirler.

Ark telini brakete tutturmak için küçük elastikler veya metal teller kullanılmaktadır. Doktorunuz her seans bu elastikleri veya metal telleri değiştirmektedir.

Metal Braketlerin Avantajları Nelerdir?

  • Metal braketler, diğer braket seçeneklerine oranla daha sağlam yapıdadır. Bu yüzden genel olarak; kırılma, kopma gibi sorunlarla karşılaşılmaz.
  • Metal braketler, estetik olanlara nazaran hacim olarak daha küçüktür. Bu durum çevre dokuların baskısını azaltır.
  • Metal braketler, özel metallerden üretildiği için sağlığa zararlı değildir.
  • Metal braketler, paslanmaz çelikten üretildiğinden zamanla yapılarında bir değişiklik olmaz. Estetik braketlerin renginde zamanla bozulmalar görülebilir.
  • Metal braketler ve ark telleri benzer materyallerden üretildiğinden aralarındaki sürtünme daha azdır. Sürtünmenin az olması tedavinin daha hızlı ilerlemesini sağlar.
  • Metal braketler, dişin dil tarafına yerleştirilme imkanı da sunduğundan görünmez tel tedavisinin bir parçası olabilirler.
  • Metal braketlerin kapaklı olan seçenekleri de mevcuttur. Bu sayede sürtünmesiz sistem kullanılarak tedavi süresi minimum seviyelere çekilebilir.
  • Metal braketler, diğer braketlere oranla daha ekonomiktir. Bu yüzden diş teli tedavisinin daha düşük bir maliyet karşılığında tamamlanmasına yardımcı olur.
  • Metal braketler, daha kolay kullanıma sahiptir. Temizleme yapılırken, diğer braketlerin daha hassas fırçalarla temizlenmesi ve daha yoğun bakım yapılması gerekir. Ancak metal braketler; diğer braketlere oranla daha kolay temizlenir.

Metal Braketlerin Dezavantajları Nelerdir?

Metal braketlerin en büyük dezavantajı, gri görünümünden dolayı estetik kaygısı olan bireyler tarafından tercih edilmemeleridir. Ortodontik tedaviler uzun süreli tedaviler olduğundan, özellikle erişkin hastalar için bu büyük bir sorundur.

Bu yazıyı paylaşın
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp