Masseter Botoksu (Çene Botoksu)

Yüzde Uygulama Alanları

Dinamik kırışıklık, en sık alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın, kaz ayağı da denen göz çevresi kırışıklığı ve ağız çevresindeki çizgilenmeler insana daha yaşlı, kaş arasındaki çizgilenmeler ise daha kızgın ve sert ifade verir. Botoks ile bu kasların kasılması azaltılarak daha dingin ve genç ifade kazanmak mümkündür. Botoks uygulaması kırışıklığı direkt düzeltmekten çok buna yol açan kas hareketlerini azaltarak indirekt bir etki gösterecektir.

Alın, yüz, kaz ayakları

Alın bölgesi yüzün üst üçte birlik bölümünü içeren bölgedir. Bu bölge gençken pürüzsüzdür. Ama kişilerde yıllar boyunca tekrarlayıcı alın kaslarının kullanımına ve foto yaşlanmaya bağlı alın bölgelerinde ciddi çizgilenmeler ya da kat izleri belirmeye başlar.

Uygulama alanları ve dozları kişiye göre ayarlanmalıdır. Genel olarak alında oluşan çizgilenmelerin arasına yapılması kaşların yukarı kaldırıldığı sırada alında oluşan kırışıklıkları önler. Kaş üzerine botoks uygulanması ise kaş çatma kaslarını bloke eder ve kızma refleksini azaltır.

İki kaş arasına uygulanan botox proseryus kasını bloke ederek burun kökünde oluşan enine çizgileri önler.

Ayrıca kaş çatma kasları ile organize lifleri ile çatma refleksinin azalmasına katkı sağlar. Kaş çatma ya da alın kaslarının gücü hastaya animasyon yaptırılarak ve alında bıraktığı çizgiler değerlendirilerek doz ayarlaması yapılır. Kaş çatma ya da alın bölgesine planlanan doz ağırlığı değişir.

Etki süresi kişiye göre değişir. Ortalama 3-4 ay etki iyi bir seviyede devam eder. 4-6 ay içerisinde etki biter.

Kaz ayağı kırışıklık tedavisi yöntemleri arasında en çok öne çıkanları kaz ayakları botoksu ve dolgu uygulamalarıdır. Bu yöntemlerin her birinin avantaj ve dezavantajları vardır.

Göz çevresindeki kırışıklıkları oluşturan çizgiler bazı mimik hareketlerinin sık tekrarlanmasından dolayı ortaya çıkar. Kaz ayakları botoksu tedavi yönteminde bu harekete neden olan kas grubuna enjekte edilir. Ameliyatsız bir estetik uygulamadır ve ameliyatın oluşturabileceği risklerden de soyutlanmıştır. Bir iğne yardımı ile enjeksiyon yapılır ve uygulamanın hemen ardından günlük hayata dönülebilir. Kaz ayakları geniş bir bölgeye yayılmışsa, kırışıklara paralel olarak 3 noktadan kaz ayaklarına botox uygulaması yapılır. Uygulama dozu bölgeye göre uzman doktor tarafından belirlenir.

Bu yazıyı paylaşın
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp