İmplant / Immediat Tedavisi

İmplant nedir?
İmplant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir. İmplant diş kök görevi görür ve doğal diş gibi rahatlıkla yemek yiyebilir, konuşabilir ve gülebilirsiniz.

İmplant tedavisi kimlere uygulanabilir?
İmplant tedavisi 18 yaş üzeri, çene ve yüz gelişimini tamamlamış bireylere uygulanır. Tedaviden önce çene yapısının implanta uygun olup olmadığı çekilen röntgenlerle tespit edilir.

İmplant tedavisi nasıl yapılır?
İmplant tedavisi hastaya hafif bir sedasyon verilerek yapılır. İşlemden önce detaylı muayene ve röntgen gereklidir. Çene kemiklerinin ve kalan dişlerin ölçüsü alınır. Dental implantların yerleştirilmesi için iki seçenek vardır. Tek aşamalı işlemde implant yerleştirildikten sonra geçici başlık takılır. İki aşamalı işlemde ise dental implant takıldıktan sonra üzeri diş eti ile kapatılır ve iyileşmeye bırakılır. Protez başlıklar daha sonra takılır. Her iki durumda da geçici bir köprü yerleştirilir ve alt çene için 3 ay, üst çene için altı ay iyileşme süreci beklenir.

Immediat Implantlar Immediat implant diş çekiminin hemen sonrasında diş çekim boşluğuna yapılırsa erken (immediat) implant denir. Diş çekimi sonrası hemen yapılan implantta kemik dokusu korunur ve ikinci bir cerrahi işleme gerek kalmadan çekim boşluğu kullanılarak implant dişin çıktığı boşluğa yerleştirilir.

İmplantın diş çekimi ile birlikte yerleştirlemediği durumlarda dişetinin iyileşmesi sonrası uygulanmasına gecikmiş anında immediat delayed implant uygulaması denir. Bu durumda implant için ikinci bir cerrahi işlem yapılır ve çekim sonrası 6–8 hafta sonrası dişetinin iyileşmesi sonrası uygulanabilir.

Diş çekimi sonrası 3–4 ay sonra uygulanan implant gecikmiş delayed implant uygulamasıdır. Bu işlemde de kemik ve dişetinde yeni bir cerrahi işlem uygulanır.

Eğer diş çekimi sonrası dişeti ve kemik dokusu uygun ise hastaya diş çekimi ile birlikte başarılı bir şekilde implant uygulaması yapılabilir.Bu şekilde kemik ve dişeti dokusu korunur. İşlemin en önemli avantajlarından birisi de hastanın dişine kavuşma süresi kısalır.

Bu yazıyı paylaşın
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp