Fissür Örtücü

Fissür örtücü diğer bir adı diş aşısı çocuklarda diş çürüklerini önleyen bir tedavidir. Özellikle okul öncesi çocuklarda diş sağlığının önemli tedavilerinden biri fissür örtücü tedavidir. Fissür dişlerin girintili çıkıntılı biçimde olmasıdır. Bunlara fissür denir. Uygulama, dişin yüzeyindeki bu girinti ve çıkıntıların materyal kullanılarak örtülmesidir.

Fissür örtücü tam olarak tedavi değil bir diş aşısıdır denilebilir. Bu uygulama çocuklarda çürüğün oluşumunu önler. Bu nedenle hem çok kolay gerçekleşir hiçbir ağrı ve acı hissedilmez hem de dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlayan uygulamalardan biridir. Fissür uygulaması çocuklarda dental fobi oluşumunu da önleyen diş hekimi korkusunu yenmek için de çocukların ilk diş tedavisi uygulamalarından biridir. Bu da çocuğun doktorla ve dişçi koltuğu ile barışık kalmasını sağlar.

Fissür Örtücü Diş Aşısı Uygulamasının Amacı Nedir?

Fissür örtücü uygulaması özellikle azı dişlerinde bulunan girinti ve çıkıntıların aralarına yemek girmesi ile çürüklerin oluşmaması için üzerinin medikal bir materyal ile kaplanması uygulamadır. Bu uygulama ile dişlerin arasında kalan ve çürüme sebebi olan yiyeceklerin girmesi önlenmiş olur. Böylelikle çürük oluşması ortadan kalkar ya da en aza indirilir. Diş aşısı olarak da bilinen bu uygulama son derece kolay bir biçimde uygulanır.

Diğer Tedaviler

Bu yazıyı paylaşın
Facebook
Twitter
Pinterest
WhatsApp